Údržba terasy z kompozitu po zime

Vonkajšia terasa z kompozitného materiálu (WPC – Wood Polymer Composites) má jednu nepopierateľnú výhodu – je veľmi nenáročná na údržbu. Avšak rovnako, ako väčšina materiálov, ktoré sú celoročne vystavené vonkajšiemu prostrediu, aj terasa z WPC potrebuje počas roka pravidelnú minimálnu starostlivosť. Len tak si zachová svoj pekný vzhľad a svojim majiteľom prinesie radosť a úžitok.

Doprajte svojej terase jarnú „omladzovaciu“ kúru

Kompozitný materiál Twinson má vďaka svojmu zloženiu (skladá sa z dreva a PVC) výborné vlastnosti a prírodný vzhľad. Počas celej jeho dlhej životnosti ho netreba ošetrovať žiadnymi umelými konzervačnými prostriedkami, či moridlami, nátermi, lakmi a tmelmi. Aj keď sa o to pokúsite, tieto látky k povrchu nepriľnú a budú sa odlupovať.

Dvakrát ročne (ideálne na jeseň po ukončení grilovacej sezóny a na jar po zime) však odporúčame vykonať základné čistenie,aby ste drážky zbavili nečistôt, ktoré by sa mohli stať rajom pre machy a plesne. Inak sa tento problém kompozitných materiálov netýka.

Na jar tiež skontrolujte pevnosť uchytenia dosiek, poodchýlené lemovanie a povolené skrutky. Pri doťahovaní skrutiek na lištách dajte pozor na ich pretočenie v kompozite, mohol by sa strhnúť otvor pre závit.

Náročnosť výmeny prasknutých alebo inak poškodených dosiek záleží na systéme uchytenia. V prípade našich terás z materiálu Twinson je práca jednoduchšia v tom, že poškodenú dosku stačí vybrať (v niektorých prípadoch je potrebné ju pozdĺžne rozrezať) a do plastových spôn s pružinkou potom nacvaknúť novú dosku. V prípade lacnejších systémov býva bohužiaľ nutné demontovať celú terasu preto, aby ste sa dostali k poškodenej doske.

Neľakajte sa, že vymenenú dosku budete vidieť na prvý pohľad. Dajte tomu čas a farebný odtieň sa postupne vyrovná tomu pôvodnému. Tento proces môžete urýchliť tak, že novú dosku budete zvlhčovať vodou.