Plánovanie terasy z kompozitu

Terasa je miestom relaxu, oddychu, ale aj stretávania sa s priateľmi. Počas jej plánovania by ste sa mali zamyslieť nad jej správnym umiestnením a orientáciou vzhľadom na svetové strany, veľkosťou, nosnosťou, typom konštrukcie a vhodným materiálom. Pomôcť by vám mohli aj odpovede na tieto otázky:

  • Bude vaša terasa slúžiť na komerčné alebo súkromné účely?
  • Kam má z terasy odtekať voda a ktorým smerom bude treba vytvoriť spád?
  • Bude pod vašou plánovanou terasou dostatočne cirkulovať vzduch?
  • Chcete, aby terasa alebo jej časť boli zastrešené? Pokiaľ áno, akú krytinu plánujete a aké bude ukotvenie stĺpikov? (aby nedošlo k obmedzeniu vodopriepustnej vrstvy pod terasou)
  • Ako bude ukotvená spodná konštrukcia terasy?
  • Ako bude vyzerať prechod z domu na terasu?
  • Máte bazén, na ktorý má terasa nadväzovať?
  • Aké osvetlenie plánujete na terasu umiestniť?

Umiestnenie a orientácia terasy

Umiestnenie a orientácia terasy vyplýva z účelu, na ktorý ju budete najčastejšie využívať. Pokiaľ máte v pláne veľké grilovacie oslavy a večierky, výhodou bude terasa s priamym vstupom do kuchyne – aby ste s jedlom a pitím nemuseli prechádzať cez celý dom.

Veľmi dôležitá je aj orientácia terasy smerom k slnku. Terasa orientovaná na juh je určená pre milovníkov slnka, ktorí sa radi opaľujú. S terasou orientovanou na juhozápad zas oceníte teplé večery s romantickými západmi slnka. Pokiaľ nemáte radi intenzitu obedného slnka, vhodná pre vás bude terasa orientovaná hlavne na západ. Ak chcete terasu využívať počas spoločných raňajok, smerujte ju na východ. Ak vám slniečko nevyhovuje a počas horúcich dní si chcete radšej užiť chládok, postavte terasu na severnej strane.

Keď si miesto a orientáciu svojej terasy vyberiete, určite sa tam aj na chvíľu posaďte, aby ste si posedenie vyskúšali na vlastnej koži. Presvedčte sa, že výhľad a slnko sú to pravé, čo vám bude vyhovovať. Terasu nestavajte priamo vedľa stromov. Zvyšujú riziko výskytu plesní a hnitia.

Správna veľkosť terasy

Nech už chcete svoju novú terasu využívať akokoľvek, určite nechcete, aby bola príliš malá. Hostia či rodina by mali mať možnosť sa po terase pohybovať a pohodlne prechádzať okolo stola. Určite budete mať na terase aj stoličky, gril a možno aj nejaký menší odkladací stolík a ďalší nábytok. Pre štvorčlennú rodinu sa za dostatočnú plochu na grilovanie považuje 20 m2 – nie je to však nevyhnutné.

Voľba materiálu

Povrch terasy môže byť vyrobený z rôznych materiálov – drevo, dlažba, betón, prírodný kameň alebo kompozitný (WPC) materiál. Drevené terasy majú tu výhodu, že sa nerozpaľujú na slnku. Môžu ich však napadnúť rôzne drevokazné huby a škodcovia a ich údržba je pomerne náročná. Kamenné terasy sú zas veľmi odolné a trvanlivé, ale počas zimy alebo v mokrých podmienkach môžu byť šmykľavé. Terasy z kompozitu v sebe spájajú prednosti prírodného dreva (príjemný vzhľad, nízka akumulácia tepla) a PVC (bezúdržbovosť a dlhá životnosť). Patentovaný kompozitný materiál Twinson je naviac 100 % recyklovateľný a drevo na jeho výrobu pochádza z lesov scertifikátom PEFC.

Podkladová konštrukcia

Pri plánovaní terasy vždy treba zvážiť podkladovú konštrukciou terasy – nielen podľa povrchového materiálu, ktorý ste zvolili, ale aj podľa podkladu, do ktorého sa bude kotviť spodná časť konštrukcie. Podkladom môže byť stará pôvodná dlažba, betónový základ alebo dokonca pilóty, ak sa má terasa nachádzať nad povrchom okolitej záhrady.

Sklon

Dôležité je myslieť na sklon nosnej konštrukcie terasy. Pokiaľ je sklon menší ako jeden až dva stupne, nebol by zaistený odvod vody z terasy, na čo určite treba myslieť. Pre zaistenie sklonu odborníci používajú dostatočne široké podporné profily a podložky pod profily, ktoré korigujú uhol a správne nasmerovanie sklonu terasy (smerom od domu alebo od bazénu a pod.). Potom sa vypočíta počet potrebných dosiek.