Pivničné plastová okna

Aké okná zaobstarať do pivnice? Rozhodne nestačia zle izolujúce okná bez zabezpečenia. S oknami s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami môže vaša pivnica slúžiť ako pracovňa alebo hosťovská izba. Je však nevyhnutné dať si pozor na nasledujúce parametre okien.

Tepelnoizolačné vlastnosti

Pivnica ľahko rozšíri obytné priestory vášho domu, treba ju však na to upraviť. S dobre izolujúcimi oknami sa znížia vaše výdavky na kúrenie a zároveň nimi nebude do miestnosti vnikať vlhkosť. Počítajte tiež s tým, že aj pivničné okná musia spĺňať predpisy pre úsporu energie.

Zaujíma vás, čo ovplyvňuje izolačné vlastnosti okien? Prečítajte si náš článok o tepelnej izolácii.

Utesnenie proti vlhkosti a zatekaniu

Suterénne okná musia odolávať všetkým vplyvom počasia. Preto dbajte na to, aby boli dobre utesnené proti vlhkosti a zatekaniu – kľúčové je kvalitné tesnenie i napojenie okna na stenu. Okná s našimi profilmi Eforte majú prídavné tesnenie. Tesnenie vkladáme priamo do profilov, nenavliekame ho dodatočne, aby sa neskracovalo.

Pri montáži okien dbajte na to, aby v mieste napojenia okna na stenu bola nielen izolačná pena, ale aj izolačná páska. Tá nevpustí vlhkosť do miestnosti a zároveň ju nedrží vnútri.

Veľkosť okien

Dávno neplatí, že do pivnice stačia malé okná. Ak chcete pivnicu využívať ako kanceláriu alebo obytné priestory, použite čo najväčšie suterénne okná. Čím menšie okná, tým menej svetla sa dostane do miestnosti. To znamená neútulnú a tmavú miestnosť a vyššie výdavky za elektrinu.

Zabezpečenie

Vedeli ste, že zlodeji najčastejšie chodia oknami a balkónovými dverami? Pritom len zriedka rozbíjajú sklo – hlukom by na seba len upozornili. Často preto útočia na kovania okien a na otvorenie im stačí skrutkovač a niekoľko sekúnd času.

Ako sa pred vlámaním ochrániť? Vyberte si okná s bezpečnostnými prvkami alebo priamo s bezpečnostnou triedou. Suterénne okná sú ľahko prístupné, preto neodporúčame podceniť ich zabezpečenie. Aké bezpečnostné prvky sa používajú a čo znamenajú bezpečnostné triedy, to sa dozviete v našom článku o zabezpečení okien.

Okná s našimi profilmi sa vyrábajú s bezpečnostnými prvkami v bezpečnostnej triede RC2. Spýtajte sa na ne výrobcu vo svojom okolí!