Ochrana proti vlámaniu

Podľa štatistík sa väčšina zlodejov snaží do domov vlámať cez okná a balkónové dvere. Zabezpečenie okien pritom ľudia často podceňujú a prednosť dávajú nízkej cene bez bezpečnostných prvkov. V takomto prípade je však vlámanie pre zlodejov otázka niekoľkých sekúnd.
Prečítajte si, s akými oknami bude vaša domácnosť v bezpečí.

Zlodejom stačí skrutkovač

Možno vás prekvapí, že zlodeji len málokedy útočia na sklo. Klasické sklo síce možno jednoducho rozbiť, no zlodej by na seba hlukom upozornil. Preto je omnoho častejšou formou vlámania vypáčenie okna alebo manipulácia s kovaním.

Na to stačí zlodejovi len skrutkovač a niekoľko sekúnd času. Okno jednoducho nadvihne a skrutkovačom vypáči alebo posunie kovanie tak, že sa okno samo otvorí. Tento spôsob vlámania nie je hlučný a ani príliš namáhavý – a zlodej sa ocitne vo vašom dome za chvíľu. Zabrániť tomu môžete použitím bezpečnostného kovania.

Bezpečnostné kovanie a kľučka

Ako ochrana pred bežnými zlodejmi postačí niekoľko bezpečnostných prvkov. Vhodné sú aspoň dva bezpečnostné body (kovanie) na strane kľučky, jeden hore a jeden v dolnej časti. Dôležitá je aj kľučka so zámkom alebo aspoň s blokovacím tlačidlom.

Pre zlodejov je jednoduché otočiť nezablokovanou kľučkou – stačí vyvŕtať otvor vedľa kľučky, prestrčiť ním zahnutý silný drôt a kľučku otvoriť. Pokiaľ je však zablokovaná alebo dokonca zamknutá, nepodarí sa mu jeho plán. Blokovacie tlačidlo naviac funguje aj ako detská poistka.
Dodatočne môžete okno doplniť aj o bezpečnostnú fóliu alebo o vonkajšie žalúzie.

Bezpečnostné triedy okien

Okná môžete nvyberať aj podľa bezpečnostnej triedy. Bezpečnostných tried je šesť a určuje ich norma STN EN 1906. Tá udáva, akému pokusu o vlámanie musí okno v danej triede odolať. Pre každú triedu sú určené nástroje a čas, ktorý má zlodej k dispozícii.

Pre bežnú domácnosť nie sú nutne potrebné najvyššie bezpečnostné triedy. Okná s bezpečnostnou triedou RC2 (druhá trieda) odolajú bežnému zlodejovi, ktorý používa obvyklé nástroje.

Chráňte svoju bezpečnosť

Bezpečnostné prvky alebo okná s určitým bezpečnostným zabezpečením znamenajú síce vyššie počiatočné náklady, no vyplatia sa. Vaša domácnosť bude chránená pred zlodejmi a v prípade, ak by došlo ku vlámaniu, budete mať lepšiu pozíciu počas jednania s poisťovňou.

Myslite na bezpečnosť už pri výbere nových okien – dodatočná inštalácia bezpečnostných prvkov je totiž drahšia. Okná s profilmi Inoutic zoženiete u výrobcov okien s bezpečnostným kovaním alebo priamo v bezpečnostnej triede RC2. Opýtajte sa na nich prodejcov ve svojom okolí.