Najobľúbenejšie materiály terás: Aké sú ich výhody a nevýhody?

Drevo, kameň alebo kompozit? Toto sú tie najobľúbenejšie materiály pre stavbu terás a možno aj vy premýšľate, ktorý z nich zvoliť. Pomôžeme vám vybrať ideálny materiál pre vašu terasu – v tomto článku sme pre vás zhrnuli výhody a nevýhody všetkých troch materiálov.

Prírodná terasa z dreva

Drevo je krásny prírodný materiál. Na výber máte z dvoch variantov: domáce ihličnaté dreviny a tvrdé exotické drevá. Prvé z nich vyniká predovšetkým cenou, druhé odolnosťou.

Medzi výhody drevených terás patrí prírodný vzhľad, a tiež nízka tepelná vodivosť dreva, vďaka ktorej sa terasa v lete nerozpáli. Drevo navyše rýchlo schne a v prípade pádu dopad nie je tak tvrdý, ako na kamennej terase.

To, že je drevo prírodný materiál, je však aj jeho nevýhodou. Je náchylné k rozkladu – zle reaguje na vlhkosť a tepelné zmeny, napadajú ho drevomorné huby a hmyz. Po navlhnutí môže byť drevená terasa nepríjemne šmykľavá.

Starnutie a znehodnotenie drevenej terasy možno spomaliť za pomoci náterov a pravidelným ošetrovaním. To je však finančne a časovo náročné.

Elegantná kamenná terasa

Kameň je v poslednom čase veľmi populárny. Terasa, ktorá je z neho vyrobená, vyzerá elegantne a moderne, pričom každá je iná. Kameň vyniká vzhľadovými možnosťami. Vyberať môžete z množstva farieb, textúr i tvarov – žiadne dva kamene totiž nie sú navlas rovnaké.

Ďalšia výhoda kamenných terás je odolnosť. Kameň odoláva vplyvom počasia a mechanickému poškodeniu a nepotrebuje takmer žiadnu údržbu. Pokiaľ je hladký, jeho čistenie je jednoduché.

Nevýhodou je náročnejšia príprava podkladu a prácne zmeny. Kameň si, na rozdiel od dreva, vyžaduje špeciálny podklad a tak je omnoho náročnejšie robiť na terase akékoľvek zmeny. Kamenná terasa tiež nie je ideálnym riešením pre rodiny s deťmi – hladké kamene sú klzké a dopad na ne je tvrdý a bolestivý. V lete sa naviac kameň rýchlo rozpáli a chôdza po ňom je nepríjemná.

imgin1

Odolná a praktická terasa z kompozitu

Dosky z kompozitného materiálu (alebo tiež WPC) spájajú drevo a PVC. Vďaka drevu vyzerajú kompozitové terasy ako drevené, vďaka PVC sú ale omnoho odolnejšie.

Kompozitové terasy sú vodeodolné a odolávajú aj mechanickému poškodeniu – dokazuje to aj záruka 25 rokov, ktorú poskytujeme na terasy z materiálu Twinson. Na rozdiel od dreva, kompozit nepotrebuje špeciálnu údržbu, neláme sa a nie je náchylný k napadnutiu hubami a parazitmi.

Okrem toho, netvoria sa z neho triesky. Zdravotnú nezávadnosť terás Twinson testujú testy, ktoré sa používajú na testovanie detských hračiek. WPC terasa je teda vhodná aj pre rodiny s deťmi.
Aj kompozitová terasa má však svoju nevýhodu: po určitom čase od montáže sa mierne zosvetlí, rovnako, ako aj drevo a kameň. Potom sa farba ustáli.

Chcete terasu, ktorá vám vydrží dlhé roky aj bez drahej údržby? Vyberte si jeden z terasových systémov Twinson so zárukou 25 rokov.

imgin2