Materiály okenných profilov a vchodových dverí Inoutic

Pri výbere nových okien sa budete rozhodovať medzi tromi základnými materiálmi: plastom (PVC), drevom a hliníkom. V súčasnosti sú najčastejšou voľbou plastové okenné profily – PVC tvorí okolo 60 % všetkých nových otvorových výplní (teda okien a dverí) v Slovenskej republike. Prečo to tak je? A aké sú výhody a nevýhody jednotlivých materiálov?

Úsporný a dizajnový plast

Plastové okná sú obľúbené hneď z niekoľkých dôvodov. Asi najdôležitejšie sú ich skvelé izolačné vlastnosti, vďaka ktorým pomáhajú okná s profilmi z PVC šetriť výdavky za vykurovanie. Napríklad naše okenné profily Eforte sú so súčiniteľom prestupu tepla rámom 0,95 W/m2K vhodné aj pre pasívne domy.

Ďalšia podstatná výhoda je nízka obstarávacia cena – výrazne nižšia ako pri hliníkových oknách. Plastové okná sú dokonca takmer bezúdržbové, a tak sa ich cena nenavyšuje o cenu náterov a ochranných olejov.

Plastové okná sú 100 % recyklovateľné. Materiál z dosluhujúcich okien možno opakovane použiť na výrobu nových okien a iných výrobkov – PVC možno recyklovať minimálne 7krát bez zníženia kvality materiálu. Vďaka tomu sú okná z PVC ekologické.

Okná z PVC majú široké dizajnové možnosti. Môžu mať takmer akúkoľvek farbu, vybrať si môžete aj imitáciu kovu alebo dreva. Ich jedinou nevýhodou je obmedzenie veľkosti okien – plastové profily nie sú vhodné pre okná nadmerných rozmerov.

Hliník pre veľké rozmery

Hliník využívajú architekti pre jeho dobré konštrukčné vlastnosti, vďaka nim je vhodný na veľké presklené plochy moderných budov. Zároveň možno vyrobiť hliníkové okná v takmer akejkoľvek farbe. Ďalšou výhodou hliníka je odolnosť a ľahká údržba.

Pre rodinné domy, však hliníkové okná nie sú príliš vhodné. Pretože hliník je kov, dobre vedie teplo, a preto majú hliníkové okná zlé izolačné vlastnosti. Ich obstarávacia cena je tiež výrazne vyššia ako obstarávacia cena plastových alebo drevených okien.

Prírodné drevo

Drevo vyniká svojím prírodným vzhľadom, práve vďaka nemu si drevené okná vyberajú predovšetkým majitelia starších domov. Tepelnoizolačné vlastnosti drevených okien sú dobré, takmer porovnateľné s oknami z PVC. Podobne ako PVC je aj drevo ekologický materiál – nie je síce recyklovateľné, ale zato ide o obnoviteľný materiál.

Nevýhodou je nízka odolnosť drevených okien proti vplyvom počasia. Pod vplyvom zmien vlhkosti a tepla má drevo tendenciu meniť tvar a objem, takže hrozí skrútenie okien. Tomu treba predchádzať pravidelnou údržbou: drevené okná potrebujú dvakrát ročne ošetriť a raz za päť rokov prelakovať. Takáto údržba je finančne náročná, zvyšuje teda celkovú cenu okien.

Možnosť, ako sa vyhnúť starnutiu a zložitej údržbe drevených okien je kombinácia dreva s hliníkom – drevohliníkové okná. Ich cena je však o 60 až 80 % vyššia ako cena drevených okien.

Stále premýšľate, ktorý materiál vybrať? Pokiaľ chcete spoľahlivé okná s dobrými izolačnými vlastnosťami, vyberte si okná s našimi PVC profilmi. Predajcu okien s profilmi Inoutic nájdete aj vo svojom regióne.