Kalkulátor úspor energií

Zvažujete výmenu starších okien za moderné plastové? Pomocou jednoduchého online kalkulátoru úspor Inoutic si môžete sami spočítať, koľko ušetríte za energie a kedy sa vám investícia vráti.

Kalkulátor úspor Inoutic je užívateľsky jednoduchá aplikácia. „Medzi požadované vstupné údaje patria typ bytu či domu, plocha okien, typ súčasných okien a spôsob vykurovania budovy. Keď si potom vyberiete niektorý z okenných systémov a typ zasklenia, objaví sa graf, z ktorého zistíte, kedy sa vám investícia vráti a aké úspory vďaka novým plastovým oknám dosiahnete v horizonte 5, 10 ale aj 50 rokov. Výsledky zahŕňajú tiež dosiahnuté zníženie emisií CO2,“ hovorí Petra Schneeweiss zo spoločnosti Inoutic.

Keď sa napríklad v trojizbovom byte s celkovou plochou okien 11,74 m2 vymenia pôvodné drevené špaletové okná za plastové okná s profilmi Arcade s dvojsklom, zaplatíte 1668 eur. Ak kúrite plynom, z grafu zistíte, že sa vám táto investícia vráti zhruba za 6 rokov. Za 10 rokov úspora financií za energie dosiahne už takmer 2960 eur.

Ak zvolíte tú najvyššiu triedu okien, akú predstavuje aj okenný systém Eforte (Uf = 0,95 W/m2K), budú úspory ešte výraznejšie. V spomínanom trojizbovom byte by kompletné náklady na ich zaobstaranie predstavovali 2 425 eur, ale za 10 rokov úspora za energie dosiahne už 3 196 eur. Investícia sa vám tak vráti za 8 rokov.

Modelový príklad bol spracovaný v spolupráci s firmou Eximet Plast spol. s r.o., zo Žatca.