Ako sa správne starať o terasu z kompozitu

Kompozitný materiál je ideálnou voľbou pre terasu, ktorá si nebude vyžadovať veľké nároky na údržbu počas celej svojej životnosti. Takýmto spôsobom odpadá nepohodlné a finančne náročné lakovanie, výmena hnijúcich dosiek, drevokazné huby, krútenie dosiek, či dokonca triesky. Ako sa ale o terasu z kompozitu starať, aby vám vydržala čo najdlhšie ako nová?

Starostlivosť o terasu po montáži

Hneď po montáži buďte na terase opatrní. Pozor si dávajte pri presúvaní záhradného nábytku, grilu alebo iných ostrých predmetov, pretože môže dôjsť k poškriabaniu dosiek. Škrabance síce časom vyblednú a nebudú na prvý pohľad tak viditeľné, ale vaša radosť z novej terasy by mohla klesnúť na intenzite.

Terasu by ste tiež mohli hneď po montáži ostriekať záhadnou hadicou alebo ešte lepšie, vysokotlakovým čističom. Odstránite tak zvyšky, ktoré vznikli počas rezania dosiek.

Čistenie škvŕn

V prípade, že je terasa čiastočne zastrešená, môže na krytých častiach dochádzať k usádzaniu prachu a peľov a na nekrytej môžu zas vznikať vodné škvrny po daždi. Okrem týchto prírodných vplyvov môžu na povrchu vznikať nečistoty v podobe škvŕn od jedla, nápojov, opaľovacích krémov a pod. odporúčame teda dvakrát za rok terase dopriať základné čistenie.

Na väčšinu nečistôt, ako je usadený peľ a prach, lístie v škárach, vodné mapy, ale aj krieda a pod. postačí použiť len vysokotlakový čistič. V prípade, že na povrchu terasy zostanú po grilovaní alebo po večierku s priateľmi škvrny od kávy, červeného vína, paradajok, kečupu, či ovocných štiav - teda od potravín, ktoré neobsahujú mastnotu ani olej - odporúčame použiť intenzívny čistič terasových dosiek Twinson. Jeho použitie je jednoduché; stačí ho zriediť s vodou (3-4 plné vrchnáky na 1 liter vody, jeden vrchnák = cca 5 cl) a pomocou mäkkej kefy škvrnu vyčistiť a opláchnuť vodou, či opäť vystriekať vysokotlakovým čističom.

Na škvrny od rastlinných, či živočíšnych tukov a olejov, obsiahnutých napr. v masle, majonéze, ale aj na škvrny od opaľovacích krémov, vosku sviečok, motorového oleja a pod. aplikujte čistič Twinson O-Clean. Je účinný aj v prípade čistenia stôp po silikóne, lepidle či laku. Fľaštičku so sprejom pretrepte, jednoducho nastriekajte na škvrnu, nechajte krátko pôsobiť a opláchnite vodou.

inimg1 inimg2 inimg3 inimg4 inimg5

Škvrny, spôsobené chemickými prípravkami (napríklad od rozpúšťadiel, riedidla, acetónu a pod.) treba vybrúsiť jemným brúsnym papierom. Brúste v smere drážok.

Škrabance odstránite tak, že povrch najprv navlhčíte. Tento postup zamedzí zosvetleniu opracovávaného miesta. Následne použite jemný brúsny papier alebo oceľovú vlnu. Takisto brúste v smere drážok. Potom treba odstrániť prach a nečistoty – opláchnite ich vodou alebo vysokotlakovým čističom.

Sneh

Ľad a sneh odstraňujte nekovovým pracovným nástrojom (odhŕňač), pretože by ste mohli povrch poškriabať a na takto vzniknuté škrabance sa nevzťahuje záruka.