Ako sa starať o plastové okná

Moderné okná s plastovými profilmi sú oproti napríklad dreveným oknám, ktoré treba každých päť rokov brúsiť a nanovo lakovať, v podstate bezúdržbové. Pokiaľ si ale prajete, aby vám nové okná vydržali v perfektnej kondícii počas celej doby životnosti, pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako na to.

Čo s novými oknami?

V prípade novo inštalovaných okien strhnite ochranné pásky čo najskôr, najneskôr však do troch mesiacov od inštalácie. Zbavte ich tiež zvyškov malty, či omietky.

Rámy umyte ako prvé.

Okná stačí umývať podľa potreby dva až trikrát do roka. Odborníci na poriadok odporúčajú umývať najprv okenné rámy a to predovšetkým z vonkajšej strany. Peľ, prach a iné nečistoty, ktoré lietajú vzduchom, sa zachytávajú na povrchu okenného profilu a UV žiarenie ich doslova zapeká do rámov. Čím dlhšie ich necháte tak, tým pracnejšie bude ich odstránenie.

Na čistenie použite to, čím bežne upratujete v domácnosti – niekomu sa osvedčil prostriedok na umývanie nádob zriedený vodou, inému univerzálne či špeciálne saponáty. V každom prípade nepoužívajte abrazívne prostriedky (prostriedky s drsnou štruktúrou – piesok a pod.), nitroriedidlá alebo benzín. Nepoužívajte tiež drôtenky alebo čokoľvek, čo by mohlo poškriabať povrch rámov. Na zvlášť odolné nečistoty si zaobstarajte špeciálne čističe, napríklad Fenosol a pod. Nečistoty nikdy neodstraňujte na sucho, aby ste rámy neodreli.

Nezabudnite na kľučky, tesnenia ani kanáliky

Raz až dvakrát ročne dotiahnite uvoľnené kľučky a úchyty. Nie je to nič zložité; nadvihnite kryt pod kľučkou a otočte ho do vodorovnej polohy. Tak sa dostanete k skrutkám. Kovanie raz ročne premažte olejom, aby nestuhlo.

Každý polrok doprajte tesneniu v ráme výživnú kúru za použitia špeciálnych prípravkov, ako je napríklad silikónový olej. Spomalíte tak proces prirodzeného starnutia. Tesnenie zostane dlhšie pružné a bude spoľahlivo plniť svoju funkciu. Pokiaľ je poškodené, vymeňte ho čo najskôr. Nové tesnenie vám dodá váš predajca okien. Pozor, každé okno má iné tesnenie, preto ho treba vyberať podľa profilového systému okna.

Skontrolujte tiež priechodnosť otvorov pre odvod vody v profiloch rámov - odstráňte nahromadené nečistoty tak, aby mohla voda voľne odtekať.