Prečo si vybrať plastové okná

„Mám si vybrať plastové okná, alebo mám radšej šetriť na drahšie kovové alebo drevené?“

Mnoho ľudí si kladie túto otázku pri výbere okien. V prospech moderných okien z PVC však nehovorí len ich cena. Vynikajú predovšetkým izolačnými vlastnosťami a bezúdržbovosťou.

Nízka cena, ale dlhá životnosť

Obstarávacia cena plastových okien je približne o 20 až 30 % nižšia ako pri drevených oknách, rozdiel je ešte výraznejší pri hliníkových oknách. Vďaka moderným technológiám výroby sú aj napriek nízkej cene spoľahlivé: kvalitné plastové okná majú životnosť 50 i viac rokov.

Dobre spracovaný plast je veľmi stály materiál. Na rozdiel od dreva si udrží rovnaký tvar aj objem bez ohľadu na zmeny teplôt a vlhkosti. Pri dreve je problém práve tvarová a objemová nestálosť, ktorej treba predchádzať pravidelnou a pomerne nákladnou údržbou.

Úspora výdavkov za energie

Plastové okná majú skvelé izolačné vlastnosti vďaka tesneniam a systému komôr. Spolu s dvojitým alebo trojitým zasklením bránia úniku tepla z domu, a tak šetria výdavky za energie. Ich energetická účinnosť je na tak dobrej úrovni, že plastové okná sú vhodné aj pre pasívne domy.

Tepelnoizolačné vlastnosti sú naopak problémom pre hliníkové okná. Tie síce vynikajú stabilitou a sú vhodné pre veľké zasklené plochy, ale účinne nezabraňujú úniku tepla.

Jednoduchá údržba – bez náterov

Plast je materiál odolný nielen proti vplyvom počasia, ale aj UV žiarenia. Údržba plastových okien je preto jednoduchá, stačí pravidelné čistenie. Ich cena sa vďaka tomu nenavyšuje o výdavky na pravidelné nátery.

Na druhej strane, drevené okná potrebujú aspoň raz za 2 roky ošetriť lazúrou a každých 5 rokov prelakovať, aby sa drevo netočilo a nezostarlo. Ich cena sa preto v priebehu rokov stále navyšuje.

Plastové okná môžu vyzerať aj ako drevené alebo kovové

Vzhľadové možnosti plastových okien sú neobmedzené. Okná môžu mať akúkoľvek farbu, časté sú aj drevené dekory. S nimi sú plastové okná na pohľad veľmi podobné dreveným. Medzi 40 farbami a dekormi našich okenných profilov sú aj farby verne imitujúce kov.

Dokonalý vzhľad hliníkových okien majú plastové okná s hliníkovým opláštením. Na plast pripevníme vrstvu hliníka, ktorá im dodá vzhľad kovových okien, dokonca zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti a chráni okná.

Plastové okná sú vďaka rozmanitým vzhľadovým možnostiam vhodné tak pre moderné stavby, ako aj pre osobité staré domy. Okná s našimi profilmi využili pri rekonštrukcii aj majitelia historického pivovaru v severočeskom Rohozci.

Zodpovednosť k prírode

Okná z PVC sú priateľské k životnému prostrediu. Všetky dnešné plastové okenné profily sú 100 % recyklovateľné a možno ich recyklovať 7krát bez zhoršenia kvality materiálu.

Zatiaľ čo na vykurovanie a zásobovanie budov energiou ročne putuje 40 % produkcie ropy, na výrobu PVC treba len 1 %. Moderné plastové okná navyše prispievajú k zníženiu spotreby energií na vykurovanie, a teda aj k ekologickejšiemu bývaniu.