Ako zabrániť roseniu a zahmlievaniu okien

Ak vás s prvými chladnejšími dňami začnú trápiť okná orosené z vnútornej strany, dôvodom je nadmerná vlhkosť v byte či dome (ideálna vlhkosť je 40 %). Riešením je správne užívanie vnútorného priestoru a tiež správne vetranie.

Správne užívanie vnútorného priestoru

Pri kúpaní alebo sprchovaní treba mať zatvorené dvere kúpeľne, aby sa para zbytočne nešírila po domácnosti. Po použití kúpeľne treba rámy okien osušiť, prípadne dezinfikovať. Vlhkosť zvyšuje tiež varenie (používajte digestory), sušenie bielizne, príliš veľa izbových rastlín, atď.

Aby vzduch mohol cirkulovať ako má, zdroj tepla by mal byť vždy umiestnený pod oknom alebo v jeho tesnej blízkosti. Pozor na závesy a žalúzie. Vnútorné žalúzie obmedzujú pohyb vzduchu po skle a môžu vznikať tzv. studené kapsy, v ktorých dochádza ku kondenzácii. V chladných dňoch preto žalúzie radšej vyťahujte.

Vysoká škola vetrania

Najúčinnejším spôsobom vetrania je prievan, keď na okamih (2 až 4 minúty) otvoríte dokorán nielen všetky okná, ale aj dvere. Dôjde k rýchlej výmene vzduchu pri minimálnych energetických stratách. Tento spôsob ventilácie je najúčinnejší, nestihnú sa ochladiť steny a mal by sa realizovať niekoľkokrát za deň. Nezabudnite pred vetraním kúrenie buď vypnúť alebo stlmiť na minimum.

Najmenej vhodný spôsob vetrania je tzv."ventilačka", keď okno pootvoríte na úzku štrbinu, pretože dochádza k výraznému ochladeniu okenného ostenia a vzrastá nebezpečenstvo vzniku kondenzačnej vody, teda tvorenia plesní.

Kvalitnými oknami proti kondenzácii

Pri výbere nových okien dajte prednosť kvalitným okenným rámom a zaskleniu s vyššou tepelnou izoláciou. Dvojsklá sú náchylnejšie na kondenzáciu ako trojsklá, ktoré majú výrazne vyššiu vnútornú povrchovú teplotu. Čím nižšia hodnota Uw (Uf, Ug), tým menšia pravdepodobnosť rizika rosenia okien.

Všeobecne možno odporučiť okenné profily, ktoré umožňujú väčšiu hĺbku zasklenia. Štandardom je zapustenie skla okolo 15 mm, kvalitnejšie systémy počítajú so zapustením skla 20 až 25 mm. Systémy PrestigeEforte od spoločnosti Inoutic majú hĺbku drážky na zasklení 25 mm.